UKÁZKOVÁ STRÁNKA Z LIPSI KLUBU

Zajímá vás, jak to vypadá v online Lipsi klubu? Tady máte ukázkovou stránku. Upozorňuji, že všechny nejsou stejné. Některé obsahují více textu a více videí (jako tato), na jiných je třeba jen jedno - klíčové video. 

Tah na branku

Já tomu říkám tah na branku. Anglicky Focus forward. Focus (anglický termín, zaměření pozornosti) na žrádlo, focus na hračku, focus na handlera...

Jedním z důležitých elementů v agility a obediece je naučit psa, aby se dívat dopředu, na svoji práci a používal periferní vidění, aby zároveň viděl/vnímal psovoda. Klíčové je to pro skákání, točení, slalom, zónovky a další v agility, vysílačky a přinášení v obedience, užití se najde i ve flyballu, dogdancingu atd.  Je to tedy o balanci mezi handler focus (soustředění na psovoda) a obstacle focus (zaměření na překážky). Nicméně Tah na branku využijete v mnoha dalších sportech a aktivitách.

___

Jak na to

  • Psa chytíte za obojek (využití hry z MINI 0) tak, abyste na něj viděli, tedy z profilu.
  • Tak jednoduše uvidíte, zda se na pamlsek/hračku opravdu dívá.
  • Odhodíte pamlsek a hned poté, co dopadne na zem, pouštíte psa z obojku se slovním povelem (pouštěcí, tedy uvolňovací povel - např. „ok" nebo povel pro jídlo „ňam" či později hračku „drž", „go").
  • U štěňátek pamatujte na to, že většinou neumí pamlsek na zemi vyhledat, jsou trošku ztracení. Proto jim můžete toto cvičení ulehčit tím, že pamlsek bude opravdu krásně viditelný. Dále budete hrát hru na povrchu, kde ho snadno uvidí (ne v trávě) a budete pamlsek házet (zpočátku klidně jen pokládat) blízko od štěněte.
  • Obojek napínáte jako když chcete střílet z luku. Tzn. zatáhnete od psa, tím pes vyvine protitlak, buduje se tím drive. Nikdy psa netlačíte obojkem k odměně.
  • Před vypouštěcí povel můžete občas použít povel „pozor" (pro budování excitementu) „připrav se" nebo „pozor", který v budoucnu můžete používat na startu („podívej se"). Když budete chtít, aby pes dal svou pozornost (svůj pohled) od vás, např. do první překážky. Překážky, před kterou je odložený. Využijete to i v tréninku!
  • Dobu, kdy se pes dívá na pamlsek nebo hračku prodlužujte postupně.
  • Pes by neměl z pamlsku či hračky ztratit oči. Když ztratí pozornost (např. někdo vejde do dveří, něco ho vyruší), vezměte si pamlsek/hračku ze země a dejte úplně nový pokus. Tentokráte chtějte po psovi kratší dobu, kdy se dívá na daný předmět, aby byl pes úspěšný.
  • Můžete tuto hru hrát i tak, že váš pes bude zády, zadkem k vám, díváte se tedy stejným směrem.
  • A příště spojíme TAH NA BRANKU s POSLOUCHEJ. To bude teprve cool hra! Tuhle hru Jess MILUJE!

1:23
V hlavních rolích Míša s Bleškou.

___

1) Pamlsek můžete házet i do misky. 
2) Když s pejskem hrajete i hru „Poslouchej", můžete obě hry spojit. 
3) A přimíchejte další zábavné hry a cviky jako „zóny odměn". 

  • „Poslouchej" najdete v Knihovně tréninků v Lipsi klubu - modul Minisemináře
  • „Zóny odměn" najdete v Knihovně tréninků v Lipsi klubu - modul Minisemináře a Základní hry

___

Jak to vypadá v praxi na agilitním parkuru? 

Ája s 10ti měsíčním Konym

___

Další využití 

Kombinujte Tah na branku s „Poslouchej"

  • Poslouchej najdete v Knihovně tréninků v Lipsi klubu - modul Minisemináře

___

Grid

Základní cvičení skokové gymnastiky. 
Při trénování gridů (skokové řady) skvěle využijete focus dopředu, tedy tah na branku! 
Předpokladem je, že váš pes již perfektně ovládá výše popsané cvičení. 

Doma si vystačíte s kužely s otvory a tyčkou jako vidíte na videu nebo jinou alternativou. Mně před x lety s Akinkou udělaly podobnou službu 2 cihly a koště. 😀
Se štěňaty se věnujte pouze 1. videu, na skákání má ještě dost času. 

Gridy se začínají pozvolna dělat od cca 6. měsíce věku, kdy se používají pouze regulátory skoku. Já osobně nedoporučuji pokládat tyčky na zem, neboť pes může uklouznout a zranit se. Plus je podle mě fajn, když pes vyrůstá v domnění, že se na tyčky ani nešlape, ani se neshazují. 

___________________________________

Chcete se přidat do Lipsi klubu? 

Měsíční členství stojí 500 Kč. To je cena jednoho mého webináře.

Za cenu jednoho webináře získáte MNOHEM víc. Například i online kurz Můj domeček, moje láska v hodnotě 1500 Kč. A tím zdaleka nekončíme. Jaký je nejhorší scénář? Že se přidáte, dáte 500 Kč, zjistíte, že to pro vás není a za měsíc se odhlásíte. Nestojí to za to?