Miluju krátká videa – místo 1000 fotek krátký klip z dovolené, z maturitního plesu, ze svatby, ze závodů, ze soustředka Skvělá vzpomínka, ke které se rádi budete vracet desetiletí poté, zvlášť pokud klip spárujete s vaší oblíbenou hudbou
Abych mohla točit videa mých holčiček (Akinky a Mejzinky) a taky mých agility studentů, jsem si kdysi pořídila kameru. V té době natáčet své agilitní „odchovance“ rozhodně nebylo běžné. V polední pauze a po skončení tréninků jsme se na soustředění sešli pod přístřeškem a analyzovali natočené materiály. Tolik uvědomění, tolik postřehů! Komp na přehrání videí + síla a dynamika skupiny = skvělá kombinace!Vidíte i to, čeho si během tréninku nevšimnete. Zvlášť pokud jste začátečník.
Video je perfektní pro zpětnou vazbu. Já věřím, že nejlepší zpětnou vazbu si dá člověk sám! A k tomu své studenty vedu. A video je skvělýmpomocníkem.
Mně (dříve perfekcionistka, příliš kritická k sobě i druhým) trvalo ROKY se naučit v první řadě ocenit to, co bylo dobře (pro sebe i pro týmy, které trénuji). Pročje to podle mě důležité? Protože to MOTIVUJE!
Protože fixováním dobrých pokusů se učíme rychleji než zvědomováním si toho, co dělámešpatně.
Psa taky snáze naučíme „co má dělat“než když se mu snažíme vysvětlit, co dělat nemá. K tomu je video super! Ukázat, pustit zpomaleně nebo několikrát za sebou povedenou sekvenci, správný pohyb, dobrou pozici…
Přistihli jste se u toho, jak se něco na tréninku nedaří a vy se vnitřně nebo i navenek rozčilujete, zvyšujete hlas, křičíte, brečíte, narůstá ve vás napětí, ale stále urputně pokračujete??
Začněte tím, že si to budete uvědomovat. Třeba i zpětně. I to je super krok. Potom si to začnete uvědomovat už ve chvíli, kdy se tak děje. Pokud v tu chvíli ještě nejste schopni/nemůžete udělat změnu, nevadí. To přijde! Časem a praxí. A video vám v tom pomůže!
Umíte ze situace vystoupit přímo ve chvíli, kdy se „to“ děje? Umíte se při 3. špatném pokusu zastavit, nadechnout se, dovolit sobě nebo svému psu dát chvilku, zhodnotit daný moment a podle toho pokračovat dál, naplánovatdalší kroky?
Začněte se točit na video! Díky tomu získáte rychlou zpětnou vazbu, když se nedaří. Často jsme příliš v emocích a video nám může pomoci se vrátit na zem tím, že nám dá „pohled zvenčí“, špetku „objektivnosti“.
Naučíte se říct „stop“, zastavit se, poodstoupit a podívat se na danou situaci z nadhledu. Mnohem přínosnější závěry a hodnocení dané situace totiž vyvodíte, když jste v klidu než když jste přímo vtaženi do dané situace. Snadné. Všechno v životě je snadné. Ale někdy už ne tak jednoduché to udělat, že?
S rozšířením a dostupností chytrých telefonů se natáčení videí stalo snadno dostupným nástrojem. Mnoho lidí si dnes točí své závodní běhy, mnoho lidí si dokonce točí i tréninky, nicméně stále je ještě mnoho lidí, kteří to nedělají. A nebo si chtějí točit „jen to povedené“. Za mě je nejpřínosnější točit si právě to, v čem se chceme posunout! I když to možná nebude na sdílení na sociálních sítích
Já vřele doporučuji si natáčet i situace ze života. O tom třeba příště
Jak často se točit? Co se týče konzistentnosti a systematičnosti, vzorem se před pár lety pro mě stala Nancy, majitelka Jesskova bratra, Lever. Když jsem se jí ptala, posdílela mi, že si točí KAŽDÝ trénink a po návratu domů si jej ihned zpracuje, uloží do složky s datumem a poznámkami a ještě nahraje na youtubekanál. Wow!
Nemusíte si točit všechny tréninky do konce života Vřele vám však doporučuji být důslední a konzistentní alespoň po nějakou dobu. Tak, abyste viděli výsledky a změnu, kterou to přinese
Jak jste na tom vy? Co vám dává točení se na video? Na jaké ahamomenty jste díky tomu přišli?
V našem Lipsi online klubu ve verzi Standard nebo VIP dostanete konkrétní a podporující zpětnou vazbu na video z vašeho tréninku