Psa do klece? Nikdy!

Cože? Do jaké klece? Mého, našeho pejsánka do klece?!

Není to týrání zvířat? Přílišné omezování svobody? A co když má klaustrofobii?

 

Kdysi jsem měla podobný názor.

Chovatelka Jessky a další trenérky z Ameriky mi doporučovali: „Když nemáš na štěně čas, kdykoliv se mu nemůžeš plně věnovat, dej ho do klece nebo ohrádky. Zajistíš mu tím bezpečí a taky si ušetříš spoustu zničených věcí. Když mu bude rok, choutky na žužlání přejdou a bude doma v pohodě i na volno.“

 

Přijdete na trénink a první slova, která uslyšíte, jsou: „Psa do klece.“

Jste tak šokováni, že se ani nezmůžete na to říct, že váš pes v kleci nikdy nebyl. Jste přece na tréninku a trenér se má poslouchat. Se smíšenými pocity strčíte psa do klece a zavřete. A je na problém zaděláno.

 

PRVNÍ VĚC – NIKDY NECHOĎTE PŘES SVOJE POCITY! 

 

VY znáte svého psa nejlíp! I když ho máte doma pár týdnů, vy s ním trávíte čas, vy víte, jak se chová v různých situacích, vy na něm poznáte, kdy je v pohodě a kdy ne. Trenér vám vždy dává doporučení, ale je jen NA VÁS, jakými doporučeními se budete řídit. Pokud kdykoliv cítíte sevření, komunikujte to! Někdy si trenér vše neuvědomí, jindy se může splést v odhadu. Já lidi vedu k tomu, aby věřili sami sobě a sobě naslouchali. Ano, dobrý trenér má zkušenosti, vhledy a cit. Ale ne každý! Navíc i trenéři jsou jen lidi a někdy se prostě můžou „seknout“.

 

Zpátky k zavření do klece.

Samozřejmě každý pes je jiný a jinak to bude snášet. Nějaký bude v pohodě, sedne si nebo lehne a bude odpočívat. Ovšem z mojí zkušenosti je toto velmi ojedinělé chování. Mnohem více bych sázela na to, že pes začne kňučet, štěkat, výt, packami se dobývat ven, nervózně se točit dokola, kousat klec, zoufale se snažit z klece utéct.

Prosím, takhle NE!

 

Psa do klece? Nikdy! Miluju svobodu a chci jí i pro svého psa!

A tak Jess ohryzal všechny knížky v jedné knihovničce, vykousal díru do křesla, ohryzal úchytky ke skříňkám. A v roce to přešlo. Kdybych bývala poslechla radu chovatelky… ušetřila bych si zbytečné nepříjemnosti.

Video Míši a 3 měsíční Blešky

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

K čemu všemu je KLEC dobrá?

  • pes klec vnímá jako bezpečné místo, kam se kdykoliv může uchýlit a kde má také svůj klid
    (doporučuji u štěňátka postavit klec doma, v obývacím pokoji nebo kuchyni a zabezpečit, aby štěňátko nikdo včetně dětí nerušil)
  • když pes bude milovat hru s domečkem (klecí), bude pro vás velmi snadné ho naučit, aby nevybíhal ze dveří domu nebo z vrat bez vašeho souhlasu, aby zůstal v autě dokud neuslyší váš uvolňovací povel
  • velkou výhodou je klec při přepravování psa v autě
  • a samozřejmě klec využijete na závodech a výstavách (psa naučíte v kleci odpočívat, a tak bude uvnitř spokojeně relaxovat a regenerovat)
  • klec můžete postavit ve stanu stejně jako v hotelovém pokoji a vědět, že pejsek je v pohodě na místě, které je jeho a které zná, i když je v novém prostředí. Taky víte, že je v bezpečí – váš pes i hotelový pokoj.
  • hry s klecí vám až zázračně usnadní nácvik odložení
  • díky hrám s klecí můžete balancovat drive a klidový režim
  • je to skvělý nástroj pro zavádění pravidel a dodržování jasných kriterií – pro vašeho psa i pro vás
  • klec se dá použít jako „první agility překážka“ – co naučíte na kleci, jako když najdete při práci s překážkami (soustředění, focus forward/tah na branku, drive, vyhledávání vchodu klece (do budoucna tunelu), hra s více hračkami, hra s pozicí vašeho těla, hra se dvěma klecemi, hra s klecí a kuželem)

Ani si neumíte představit, jak dlouho jsem se kleci bránila. A už vůbec neumím vyjádřit, jak VŘELE ji DOPORUČUJI!

 

MÝTY

X Ne, učení klece neznamená psa do ní větším či menším násilím šoupnout.

X Ne, když do klece musím hodit pamlsek, aby pes dovnitř vlezl, není to důkaz, že je s klecí ok nebo že do ní umí na povel vběhnout. Vhození piškotu není v tomto případě povel.

X Ne, opravdu to není tak, že: „Když budu hrát se svým psem nějaké hry s klecí, tak pak v ní nebude chtít odpočívat.“

X Ne, hry s domečkem nejsou nuda!

X Ne, opravdu pes nemusí uvnitř klece vždy štěkat.

X Ne, ani není pravda to, že pokud už v kleci štěká, nemůže se to odnaučit. Moje ušní bubínky by mohly vyprávět, když byl Jessinek malinký.

X Ne, při správném použití klec není týráním psů.

X Ne, není o tom vzít jim svobodu, naopak, klec mnoho svobody do našich životů se psy přináší!

 

Pro mě a Jessulínka byly hry s klecí naší první společnou hrou. Pamatuju si to jakoby to by včera, když jsem  mu uprostřed noci v hotelovém pokoji v Seattlu naklikávala chození do cestovní tašky. Dodnes nechápu, jak úžasně ten můj šikulínek zvládl 9 hodin letu s přestupem! Díky, Jessko!

 

Moje doporučení zní: DEJTE KLECÍM A DOMEČKŮM ŠANCI!

Věřte mi, jednou si poděkujete 🙂

Informace a návody, jak postupovat krok za krokem, najdete v našem Lipsi online klubu.

https://lipsi.cz/klub/