Již v prvním týdnu jsme nakousli, jak neodmyslitelně podstatnou, ba dokonce nezbytnou, roli hraje hračka v odměňování, pěstování motivace a především v budování společného vztahu. Proto více, než cokoliv jiného, je důležité si se štěňátkem a posléze i dospělým pejskem hrát. A co to vlastně znamená? Proč je hračka tak důležitá, a jaké benefity s sebou přináší?
Hračka je zábava! Respektive VY jste ti, kteří tuto zábavu tvoří. Hračka sama o sobě ve štěňátku příliš velký zájem nevzbudí, a proto si pod pojmem „hrát” nepředstavujte ledabylé pohození oné hračky s domněnkou, že si takto štěně samo vystačí. Ano, při odchodu nebo odpočinkové pauze je v pořádku nechat v dosahu štěněte nehybně ležící hračky, ale pokud se bavíme o hře, která právě stojí za správným vývojem psa, musíte na to jinak. Chce to akci!
Nepředvídatelnost a především pohyb. Představte si, že je hračka kořist, kterou pes nepředstavitelně chce a vy se snažíte mu ji co nejlépe napodobit. Tahejte jí po zemi, uskakujte, uhýbejte, utíkejte, odhazujte jí nebo naopak nechte psa se zakousnout. A vůbec, kdo řekl, že to má být jen jednočlenná párty? Udělejte z toho zábavu pro oba. Nic nenaladí psa více, než když cítí, že právě i vy se bavíte. Kreativitě se meze nekladou. Přetahujte se s čímkoliv, jakkoliv a především kdekoliv a nechávejte vaše štěně v tahání vyhrát. Předstírejte, že má obrovskou sílu a nedokážete ustát tento tah. Chvalte ho za silný stisk a nadšené silné tahání. Hecujte a motivujte! Snažte se vytvářet pro psa nové, nestereotypní situace. Jak by asi vaše štěně reagovalo, kdybyste na běžné procházce z ničeho nic začali vyhazovat z kapes a batohu do stran všemožné hračky, míčky a přetahovadla a mezitím sami utíkali s nejoblíbenější hračkou v ruce úplně jiným směrem? Nebyla by to sranda to vyzkoušet? 🙂
1) Přetahování vám umožní rozvíjet týmovou práci se svým psem. Jakmile pochopí, že vy stojíte za zahájením a ukončením hry, stáváte se pro psa automaticky vedoucím týmu.
2) Díky přetahování a euforie plynoucí z něj jste schopni dostat psa do špičkového stavu vzrušení, kdy je daleko méně pravděpodobné, že by se nechal ovlivnit stresující či děsivou situací v jeho blízkosti. Novým zvukům či situacím je tedy dobré psa vystavovat během hry.
3) Hračka představuje formu odměny, která při správném zacházení u psa nebude mít nikdy limit (jako je tomu u pamlsků vždy, když se pes nasytí).
4) Prostřednictvím hračky můžete odměnit chování či triky i ve větší vzdálenosti pouhým hozením směrem ke psu, aniž byste museli hledat jídlo.
5) Díky přetahování budujeme v psovi soustředěnost právě na vás již od prvního dne společného soužití.
6) Tahání je skvělý způsob, jak psa připravit na budoucí manipulaci s ním. Během hry se ho tak dotýkejte, lehce ho tahejte za kůži, tlapky a zvykejte ho na dotyk všemožných částí těla. Díky soustředěnosti na hru nebude vašim snahám věnovat přílišnou pozornost.